Лис 222009
 

Міністерство юстиції України відреагувало (лист №12116-0-4-09-34 від 02.11.09 за підписом заступника міністра п.В.Богатиря) на адресований Кабміну (котрий звично самоухилився) запит щодо надання текстів актів КМУ під незаконними позначками “не для друку” та “опублікуванню не підлягає”.

“Щодо надання Вам текстів актів Кабінету Міністрів України та наказів міністерств, інших органів виконавчої влади, що мають позначки обмеження доступу “не для друку” та “опублікуванню не підлягає”, повідомляємо, що ці питання регулюються Указом Президента України від 10 червня 1997 року №503 “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” та “Інструкцією про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави”, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 року №1893.

Статтею 7 Указу Президента України “Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності” встановлено, що акти Кабінету Міністрів України, які не можуть загального значення чи нормативного характеру, можуть не публікуватися за рішенням відповідного органу. Ці акти та акти з обмежувальними грифами офіційно оприлюднюються шляхом надіслання відповідним державним органам та органам місцевого самоврядування і доведення ними до відома підприємств, установ, організацій та осіб, на яких поширюється їх чинність.

Враховуючи зазначене, Міністерство юстиції не має правових підстав надавати копії текстів актів Кабінету Міністрів України, що мають позначки обмеження доступу, про що Вам неодноразово повідомлялося листами Міністерства юстиції.

До того ж, відповідно до частини другої ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України”.

Ця остання фраза у листі шановного заступника міністра п.Богатиря дивує найбільше, адже в тому ж і справа. Жодним законом, жодним підзаконним нормативно-правовим актом не передбачено використання позначок “не для друку” та “опублікуванню не підлягає”.

Ні в п.7 Указу Президента України №503 (справа про незаконність цього пункту перебуває на розгляді в Вищому адміністративному суді України), ні в Постанові КМУ №1893 нема ані слова про зазначені позначки – рівно як не узаконені вони жодними іншими правовими актами.

Більш того – ще кілька років тому і Служба безпеки України і саме Міністерство юстиції письмово визнало, що застосування цих позначок є незаконним і порушує право громадян на інформацію. Плюралізм в одній голові?

То скілька років треба владі, щоб припинити беззаконня, котре визнано беззаконням?

У тому самому листі Мін’юст інформує:

“На підставі проведеного аналізу готуються пропозиції до Кабінету Міністрів України про зняття з актів позначок, що не передбачені законодавством, та, при необхідности, встановлення таким актам грифу обмеженого доступу “для службового користування”.

Добре, але які ще аналізи, які висновки і які рішення необхідні владцям, щоби зрозуміти – використання незаконних позначок є правопорушенням, відмова з посиланням на них у наданні інформації є правопорушенням?

Тому – далі буде. Ми змусимо владу відповідати.Print Friendly, PDF & Email