Сер 082009
 

07.08.2009 — “Львівська газета”

Чи знали ви, що на 12,5 млн. “простих” пенсіонерів в Україні припадає мільйон “спеці­альних”? Мовиться про той “зо­лотий мільйон” українців, яких вдячна держава виокремила в спеціальну касту й зобов’язалася забезпечувати їхній високий достаток коштом решти громадян.

На “спеціальних” пенсіонерів Україна щороку витрачає 10 млрд. 800 млн. грн., або 900 млн. гривень щомісяця.

Іще під час минулих парламентських виборів деякі майбутні елітні пенсіонери висловлювали намір ліквідувати спецпенсії. Активніше до цієї ідеї почали звертатися після початку економічної кризи, особливо після того, як Міжнародний валютний фонд почав вимагати реформ пенсійної системи. І якщо вимога МВФ підвищити пенсійний вік не знайшла під­тримки в української влади – жоден з українських політиків не ризикнув би втілити в життя таке непопулярне рішення напередодні виборів, – то ліквідувати спеціальні пенсії політики обі­цяли неодноразово. Однак, попри гасла й заклики, депутат­ська рука так і не піднялася на самих себе. Серед VIP-пенсіонерів пенсії народних обранців є найвищими: понад 15 тисяч гривень на місяць. Згідно з інформацією, яку отримало Бюро журналіст­ських розслідувань “Свідомо”, пенсії понад 10 тисяч гривень в Україні отримують також прокурори, судді й урядовці, вищі за
3 тис. грн. – помічники народних депутатів, співробітники НБУ та митники. Від двох до трьох тисяч – судові експерти, державні службовці й навіть журналісти державних і комунальних ЗМІ. Замикають категорію спеціальних пенсіонерів із виплатами понад тисяча гривень науковці, військовослужбовці й “чорнобильці”.

Цікавим у цій ситуації є також те, що “звичайні” пенсії регулює один Закон – “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. А для спецпенсій є понад 30 різних законодавчих актів. І ці пенсії виплачують не з тих внесків, які працюючий переказує до Пенсійного фонду, а з державного бюджету – така собі стипендія за те, що людина додатково виконує державні функції.

Однак, стверджують українські урядовці, пенсії потрібно виплачувати за єдиними правилами і… нічого для цього не роблять.

Щоправда, уряд Юлії Тимошенко зробив спробу обмежити спецпенсії. Згідно з його постановою, максимальна пенсія не мала перевищувати 10 тис. гривень (про загальні правила й загальні розрахунки наразі не йдеться навіть на рівні проектів законів, лише на рівні загальних гасел і декларацій). Однак навіть таке поблажливе ставлення до їхніх гаманців не надто сподобалося народним депутатам – майбутнім VIP-пенсіонерам:
59 представників Партії регіонів оскаржили постанову в Конституційному Суді. КС скасував її на підставі того, що, за Конституцією, такі рішення може ухвалювати лише парламент.

Після цього Кабмін запропонував Раді обмежити законом усі пенсії. За те, щоб принаймні розглянути цю ідею, проголосували: двоє зі 156 бю­тівців, 26 із 72 нардепів “На­шої України – Народної самооборони”, ніхто зі 175 регіоналів, 27 комуністів і 20 депутатів від Блоку Литвина.

А “Свідомо” підрахувало – якби держава виплачувала всім спецпенсіонерам середню пенсію для звичайних пенсіонерів, то економила б щороку майже 11 млрд. гривень. Це майже дорівнює запланованому урядом дефіциту Пенсійного фонду на цей рік – 13 млрд. гривень. При цьому фактична нестача коштів у Пенсійному фонді значно вища. За його даними, із 71 млрд. гривень, які надійшли до нього впродовж першого півріччя, лише 48 млрд. отримано від внесків і зборів. Решта грошей – дотації або позички від Каб­міну, який бере їх з ін­ших податків.

Ірина Гамрищак

Для “Газети”

Володимир В’язівський, член Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та праці

Рішення про обмеження пенсій має ухвалювати Кабінет Міністрів, оскільки саме він визначає прив’язку зарплат до цих виплат. Окрім того, заробітну плату народних депутатів прив’язано до міністерських. А тому всю градацію зарплат усіх державних службовців у державі (і, як наслідок, – пенсій ) затверджує винятково уряд. На цьому етапі Верховна Рада ухвалила постанову про обмеження всіх заробітних плат, що автоматично спричинило б зменшення пенсій. Однак ця постанова була політичним рішенням – юридично це питання може вирішити тільки Кабмін. На жаль, рішення, яке затвердив Кабінет Міністрів, було доволі половинчастим і стосувалося винятково міністрів, навіть не їхніх заступників, не кажучи вже про всю гвардію інших державних службовців, які в той чи інший спосіб устигають навішати собі нагороди тощо, чим, звісно, збільшують пенсію в декілька разів. Ця ухвала уряду не стосувалося навіть народних депутатів. Для обмеження спеціальних пенсій потрібні правильні рішення Кабміну. Адже Пенсійний фонд у нас консолідований, і через те, що одні з нього “тягнуть” по максимуму, іншим не вистачає навіть на найнеобхідніше.Print Friendly, PDF & Email