Лис 172011
 

Денис Іванеско: За півроку Адміністрація Президента України відповіла на 1750 інформаційних запитів

10 листопада 2011 року виповнилося півроку, як в Україні почав працювати Закон «Про доступ до публічної інформації». Як повідомив керівник Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України Денис Іванеско, за цей час Адміністрація Президента отримала 1750 інформаційних запитів громадян. Жоден із них не залишився без відповіді. Жодного разу не порушено терміни розгляду – переважна більшість запитувачів отримала відповіді на 5-й день або навіть раніше. При цьому, за оперативною інформацією, центральними органами виконавчої влади в Києві за цей час було отримано близько 5000 запитів. Тобто до Президента пише чи не кожен третій запитувач. Одна з причин – надіслати запит до Глави держави набагато легше, ніж до інших органів влади чи місцевого самоврядування. І кожне звернення матиме відповідь.

З початку дії нового Закону Президент України Віктор Янукович наголосив, що він покладає великі надії на реалізацію його норм та положень. На думку Глави держави, це дасть змогу зробити роботу влади більш відкритою та відповідальною перед суспільством, адже Закон покликаний зменшити поле для корупції та зловживань з боку чиновників через неможливість приховати інформацію про розпорядження державним майном та бюджетними коштами.

Варто нагадати, що положення українського Закону визнаються сьогодні одними з найпрогресивніших у світовій практиці. Так, за результатами міжнародного рейтингу, який проводили у співпраці іспанська Access Info Europe та канадський Centre for Law and Democracy, український Закон посів дев’яту позицію серед 86 країн, випередивши такі країни, як США, Канада та Німеччина. Існує небагато світових рейтингів, де Україна входить до першої десятки.

Для повноцінного втілення Закону Президент України на початку травня підписав два Укази: «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації» та «Про першочергові заходи щодо забезпечення доступу до публічної інформації в допоміжних органах, створених Президентом України». Ці Укази створили умови для розбудови в органах виконавчої влади ефективного механізму забезпечення доступу до інформації та поклали на керівників органів влади особисту відповідальність за дотримання норм Закону «Про доступ до публічної інформації».

В Адміністрації Президента України та інших органах влади і місцевого самоврядування було побудовано систему відкриття інформації для громадян, представників ЗМІ та громадянського суспільства. Презумпція відкритості інформації, яку проголошено у Законі, стає нормою повсякденного життя України.

За півроку роботи Закону було спрощено доступ громадян до будь-якої необхідної їм інформації, яка знаходиться в органах влади. Йдеться як про нормативні документи державного значення, так і будь-які рішення влади. Ми в Адміністрації Президента намагаємося зробити доступ до публічної інформації максимально зручним для громадян, щоб наш приклад став у нагоді іншим органам влади.

Закон полегшив роботу журналістів, у першу чергу тих, хто займається роботою над аналітичними матеріалами та веденням журналістських розслідувань. Раніше одним із найскладніших моментів при розслідуванні був саме доступ до інформації.

У День працівників телебачення, радіо та зв’язку приємно відзначити, що кожен шостий запит до Президента надіслав журналіст. Деякі з 245 запитів від представників ЗМІ, завдяки розкритій інформації, ставали приводом для серії публікацій. До здобутків Закону та наших спільних перемог справедливо можна віднести такі приклади:

  • Адміністрація Президента відкрила списки високопосадовців, які мають державні дачі у будинках відпочинку «Конча-Заспа» та «Пуща-Водиця». Ще з радянських часів ця інформація була «секретною» і її відкриття ще кілька років тому вважалося фантастикою;
  • Адміністрація Президента відкрила усі витрати на утримання апарату – від витрат на автомобілі до медичного обслуговування;
  • Відкрита інформація про оренду вертольоту та літака для надання послуг з перевезення Президента України;
  • Вперше оприлюднені декларації про доходи керівництва АПУ;
  • Розкрита інформація щодо механізму визначення вручення державних нагород;
  • Гласною стала інформація про принципи формування журналістського пулу з висвітлення закордонних візитів Президента України.

Буде перебільшенням сказати, що Закон вже запрацював на повну потужність. Перш за все, ще мало громадян знають про новий інструмент спілкування із владою, який дає новий Закон. Вважаю, що в цьому питанні варто об’єднати зусилля влади і недержавних громадських організацій.

Сьогодні продовжується робота з імплементації норм нового Закону в підзаконних актах та нормативних документах.

Зараз на рівні Уряду завершується підготовка пакету змін до законів, які мають привести у відповідність із Законом «Про доступ до публічної інформації» інші закони, в тому числі, Адміністративний та Кримінальний кодекси. Ці зміни впровадять відповідальність за порушення норм Закону. Таким чином громадяни зможуть домогтися покарання посадовців у вигляді штрафу, що стимулюватиме якісне та повне надання запитуваної інформації. Впроваджуватиметься норма, згідно з якою в разі розбіжностей між зазначеними актами та Законом «Про доступ до публічної інформації» пріоритетною вважатиметься норма нового Закону.

Ці кроки допоможуть виконати вимогу Президента щодо впровадження нових стандартів інформаційної відкритості та прозорості роботи влади, створити реальні механізми для того, щоб мотиви дій та рішень органів влади стали зрозумілими для суспільства, а прозорість роботи унеможливила корупційні прояви та зловживання з боку посадовців.Print Friendly, PDF & Email