Вер 202011
 

Обраний по багатомандатному загальнодержавному округу від партійного списку «Блок Юлії Тимошенко» – Виборчий блок політичних партій «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Українська соціал-демократична партія , партія «Реформи і порядок» (порядковий номер у списку 169) народний депутат України Володимир Пилипович Пилипенко вніс проект Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді)», зазначається на сайті www.Zakonoproekt.Org.UA з посиланням на текст законопроекту в пояснювальну записку народного депутата, яку він додав до цього законопроекту.

В пояснювальній записці В.Пилипенко обґрунтовує необхідність прийняття проекту тим, що: «Положення статті 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зобов’язують суддів загальної юрисдикції надавати щорічно до 1 травня до Державної судової адміністрації України для оприлюднення на офіційному веб-сайті судової влади копію декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації), поданої до органу державної податкової служби.

Відповідно до статті 83 вказаного Закону неподання, несвоєчасне подання та зазначення у вказаній декларації завідомо неправдивих відомостей є підставою для дисциплінарної відповідальності судді.

Збереження такого порядку подання та оприлюднення податкової декларації судді може мати наслідком порушення принципу незалежності суддів, гарантованого частиною першою статті 126 Конституції України. Оскільки, виходячи з положень частини п’ятої статті 54 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», податкова декларація, що подається суддею, повинна містити, у тому числі, відомості про нерухоме майно судді та членів його сім’ї, а також осіб, з якими він спільно проживає або пов’язаний спільним побутом.

З огляду на викладене, виникає необхідність у вдосконаленні порядку оприлюднення податкової декларації.

Метою прийняття проекту є вдосконалення порядку оприлюднення податкової декларації судді.».

Проектом пропонується внести зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і вилучити обов’язок судді подавати щорічно не пізніше 1 травня до Державної судової адміністрації України для оприлюднення на офіційному веб-сайті судової влади, ведення якого забезпечує Державна судова адміністрація України, копію декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації), поданої до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою.

Запропонована відміна вказування суддею у своїй декларації щодо видатків, якщо разові видатки перевищують розмір його місячного заробітку, а також, вказування зазначених відомостей і стосовно членів його сім’ї та осіб, з якими він спільно проживає або пов’язаний спільним побутом, на думку депутата сприятиме незалежності суддів.

Він інформує, що: «Положення законопроекту також узгоджуються з концепцією фінансового контролю, запропонованою Президентом України у проекті Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (реєстр.№7487), який наразі готується профільним комітетом до повторного другого читання. Так, проектом пропонується встановити, що судді подають відомості, визначені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», за місцем роботи. При цьому, Голова та судді Верховного Суду України, голови та судді вищих спеціалізованих судів України також подають зазначені відомості до Державної судової адміністрації України у десятиденний строк з дня їх подання за місцем роботи для офіційного оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади.

В якості гарантії незалежності суддів проектом також передбачено, що не підлягають оприлюдненню відомості про: місце проживання судді, місце знаходження нерухомого майна, а також прізвище, ім’я, по-батькові членів його сім’ї.».

Надаючи фінансово-економічне обґрунтування проекту закону депутат вважає, що реалізація проекту не впливатиме на видаткову та/або доходну частину державного чи місцевих бюджетів і прогнозує, що прийняття проекту дозволить вдосконалити порядок оприлюднення податковфої декларації судді, що матиме наслідком підвищення рівня незалежності суддів.

Хоча, якщо згадати історію з суддею І.Зваричем, то якби така інформація оприлюднювалася, то можливо ситуація з цим суддею і не виникла б.

Як стало відомо сайту www.zakonoproekt.org.ua, із посиланням на джерело у Верховній Раді України, голова Комітету з питань правосуддя С.Ківалов вніс проект постанови про підтримку проекту В.Пилипенка.

http://www.zakonoproekt.org.ua/deputat-zi-spisku-byut-virishiv-zaboroniti-oprilyudnennya-deklaratsij-suddiv.aspxPrint Friendly, PDF & Email