Лип 052012
 

Простір свободи ЗМІ в Україні скорочується, а незалежність багатьох медіа перебуває під загрозою. Про це йдеться у спеціальному звіті “Б’ючи на сполох: на захист демократії в Україні”, який підготувала міжнародна правозахисна організація “Freedom House” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Основними проблемами в медіа-сфері України, за словами експертів, є корупція, посилення залежності ЗМІ від політичного й бізнесового впливу, брак плюралізму й об’єктивності, монополізація ЗМІ, відсутність просування у приватизації державних ЗМІ, зниження якості інформації, адміністративна й законодавча протидія роботі журналістів, зростання обсягів проплаченої інформації (так званої “джинси”).

Важливою проблемою є вкрай рідке застосування статті 171 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за перешкоджання протидії журналістів, і неналежне розслідування таких справ.

У підсумку цензура в Україні є наслідком економічного тиску на власників медіа, а не прямим утручанням влади, йдеться у звіті. Однак, влада має чимало засобів тиску на власників. Це відбувається такими непрямими методами, як погрози позбавити ліцензії на мовлення, “розслідування”, рейди податківців і навіть судові справи.

Експерти також відзначили брак прозорості в питаннях власності, коли журналісти та громадськість не в змозі визначити, хто насправді володіє засобами масової інформації чи контролює їх.

Серед найбільш загрозливих тенденцій співрозмовники “Freedom House” називали також перехід телебачення з аналогового на цифрове мовлення. Його, на думку експертів, може бути використано для політичного впливу та як інструмент корупції при видачі відповідних ліцензій. За словами фахівців, перехід на цифрові частоти негативно позначиться на свободі ЗМІ та відкритості в Україні.

Контакти:
Міжнародний фонд “Відродження”
Станіслав Лячинський
(044) 486 24 74
pr@irf.uaPrint Friendly, PDF & Email