Чер 272011
 

Виконання Закону “Про доступ до публічної інформації”

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ

6-12 червня 2011

Відстежених згадувань у ЗМІ: 128

Тематичні статті:

Основні новини та події:

  1. Продовжується запізніла адаптація владної інфраструктури до роботи із Законом

4-6 червня – Кабмін затвердив порядок виконання Закону, згідно з яким розпорядником інформації, якою володіє Кабмін, є секретаріат центрального виконавчого органу власті.

На сайті Міністерства Юстиції України з’явився розділ “Запит на отримання публічної інформації”, в якому розміщена електронна форма подачі запиту та зразки письмових форм. Аналогічний розділ  з’явився на сайті Кіровоградської ОДА, Харківської ОДА та Харківської міськради, Васильківської РДА Київської області.

 

9 червня – Влада Житомира планує встановити ціни за видачу документів, які можуть зацікавити мешканців міста згідно нового закону “Про доступ до публічної інформації”. У Вінниці вже таке рішення прийняте, навіть відкрито спеціальний рахунок, куди потраплятимуть кошти за отримання платної відповіді. Проблема полягає в тому, що Уряд досі не встановив граничні ціни на подібні послуги.

  1. Влада демонструє відданість ідеалам свободи слова та інформації

6 червня – Ухвалення Закону по доступ до публічної інформації стало можливим завдяки позиції Президента України Віктора Януковича. Про це в ефірі одного з телеканалів сказав представник Президента у Верховній Раді, народний депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко.

 

9 червня: Президент Віктор Янукович дав доручення генпрокурору Віктору Пшонці створити групу для вивчення випадків перешкоджання професійній діяльності журналістів і прозвітувати по результатах до 1 липня 2011 року. Нагадаємо, що раніше правозахисна організація Freedom House відзначила погіршення стану свободи преси в Україні за минулий рік – тепер він оцінюється як “частково вільний”. На думку правозахисників, таким чином рівень свободи в Україні повернувся до часів президентства Леоніда Кучми

Влада і недержавні організації мають об’єднати зусилля, щоб громадяни України більше дізналися про переваги, які надає Закон “Про доступ до публічної інформації”. Таку думку висловив керівник Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента Денис Іванеско. На його переконання, інформувати про нові права громадян та інструменти, якими вони можуть скористатися в ході спілкування з державою – завдання не лише влади, а й громадських організацій. І передусім – НДО, які мають розгалужені мережі, володіють механізмами та методами просвітницької роботи.

  1. Журналісти та ГО підсумовують перший місяць дії Закону

6 червня – Рух «Стоп цензурі!» ініціював телемарафон на каналі TVi щодо обговорення проблем та досягнень в інформаційній сфері за час правління Віктора Януковича та його команди. Учасники Стоп цензурі!» та запрошені в студію гості дискутували на теми: хто є цензором в Україні, кому належать медіа, як дізнатися про реальні статки чиновників та чи працює закон про доступ до інформації.

 

9-10 червня – Український незалежний центр політичних досліджень за сприяння Проекту «U-Media» Internews Network провів круглий стіл «Законодавче врегулювання доступу до публічної інформації». Ключовими учасниками обговорення були: Максим Лациба (керівник політичних програм УНЦПД), Василь Гацько (голова ГО «Демократичний Альянс»), Олександр Черненко (голова правління КВУ), Дмитро Котляр (незалежний медіа-юрист), Ганна Красноступ (юрист Деркомтелерадіо), Роман Головенко (юрист Інституту масової інформації), Віктор Таран (Директор Центру політичних студій та аналітики).

Окрім Києва, підсумкові прес-конференції по результатах першого місяця дії Закону відбулися в Чернігові, Луганську, Харкові, Тернополі, Одесі, Хмельницькому, Полтаві.

В ІА «МОСТ–Харьков» відбулася прес-конференція «Закону про доступ до публічної інформації точно місяць. Перші підсумки», в якій взяли участь координатор проєктів ГІМЦ «Всесвіт» Віктор Гарбар та експерт з доступу до інформації Харківської правозахисної групи Оксана Нестеренко. Екперти звернули увагу на ряд недоліків нинішнього Закону щодо визначення поняття суспільно необхідної інформації, а також звернули увагу на небажання влади змінювати свої підходи до роботи з інформацією.

 

Висновки по всій Україні, в цілому, невтішні – влада виявилося повністю неготовою до виконання вимог Закону. У більшості установ не створені відповідні підрозділи, або якщо створені то винятково “для галочки”, без забезпечення їх необхідною ресурсною та методологічною базою. Залишаютсья незаповненими прогалини в законодавстві – уряд досі не прийняв усіх необхідних нормативних документів для повноцінного запуску Закону в дію. Користуючись ситуацією хаосу і невизначеності, регіональна влада у більшості випадків просто ігнорує більшість положень Закону.

Найбільш засекреченою на сьогодні є інформація про генеральні плани. Більшість міст вказали, що доступ до них обмежений, або лише для службового користування, що не є достовірним. Набагато більш доступнішою для громадян є інформація про комунальні тарифи.

Серед міст України на сьогоднішній день лідером з виконання вимог Закону є Харків.

https://docs.google.com/document/d/1fuAlu_ctRTGjcW7he2mfdGPgcYGJ16VHhoMTr1UQGIw/edit?hl=uk&authkey=CIbm3eMH&pli=1

 

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ

13-19 червня 2011

Відстежених згадувань у ЗМІ: 36

Тематичні статті:

Основні новини та події:

  1. Громадські організації критикують владу за закритість і некомпетентність

 

13 червня – Громадські організації відповіли Денису Іванеску – керівнику Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації президента України, щодо їхньої участі у сприянні впровадженню в життя Закону про доступ до публічної інформації. Члени громадських організацій запевняють, що активно були задіяні в інформаційних кампаніях «ще на етапі ухвалення закону». За їхніми словами, машина з інформування про закон після його прийняття вже почала набирати обертів у вигляді постійних тренінгів, акцій, круглих столів, брошур тощо, однак, щоб цей механізм запрацював на повну, потрібне остаточне розроблення та затвердження всіх нормативних документів, активніша співпраця НГО і держорганів, напрацювання досвіду та час.

 

15 червня – Апарат Верховної Ради відмовився оприлюднювати декларації депутатів за запитом журналіста Мустафи Найєма. Рух «Стоп цензурі!» поширив заяву у якій висловлює переконання, що відмова апарату ВР надати декларації про прибутки народних депутатів – це незаконна спроба приховати від суспільства важливу інформацію і попередив, що оскаржуватиме рішення апарату аж до Європейського суду з прав людини, аби забезпечити право українського суспільства на інформацію.

Інформаційно-правовий центр “Наше право” видав посібник для активістів громадських організацій “Як отримати публічну інформацію?” Видання підготовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”. Посібник містить практичні рекомендації стосовно отримання публічної інформації, викладені у формі запитань і відповідей, зразки запитів, заяв, скарг і адміністративних позовів.

  1. Президент хвалиться високим рівнем свободи слова

 

15 червня – Президент Віктор Янукович, звітуючи про здобутки української свободи слова на засіданні конгресу Всесвітньої асоціації російськомовної преси, похвалився законом про доступ до публічної інформації, але згадати його назву без сторонньої допомоги не зумів.

  1. Продовжується адаптація діяльності органів влади до вимог Закону

 

16 червня – в Миколаївській обласній прокуратурі створена посада старшого помічника прокурора з питань забезпечення доступу до публічної інформації.

 

17 червня – міськвиконком Стаханова затвердив порядок доступу до публічної інформації.

https://docs.google.com/document/d/1ghpSJHNfBVYhpCUm2h3tivK7jpWTLh1Zn7PYld3lMhY/edit?hl=uk&authkey=COrs2e0B&pli=1

 

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ

20-26 червня 2011Відстежених згадувань у ЗМІ: 7

Тематичні статті:

Основні новини та події:

  1. Органи влади продовжують адаптацію до вимог Закону

20 червня – Міністерство охорони здоров’я створило в своєму апараті відповідний підрозділ для забезпечення доступу до публічної інформації.

21 червня – Донецька міськрада виконує закон «Про доступ до публічної інформації». Про це заявив Донецький міський голова Олександр Лук’янченко. Мер зазначив, що в деяких випадках є особливості отримання інформації. Зокрема в бюджеті багато сторінок. «Там треба договір, заплатити і все вийде», – сказав мер. «5-ти денні рядки витримуються», – додав начальник управління по зв’язках з громадськістю Донецької міської ради Максим Ровинський.

  1. Громадські організації анонсують нові тренінги для громадян та держслужбовців

30 червня 2011 року громадська організація «Інститут Медіа Права» проведе навчальний семінар «Прозорість влади та доступ до інформації». Семінар спрямований на роз’яснення таких аспектів взаємодії громадськості з органами влади:

  • способи отримання інформації про діяльність влади

  • правові механізми впливу громадян на роботу владних структур

Під час заходу будуть розглянуті, зокрема, практичні питання доступу до публічної інформації та проведення громадських експертиз органів виконавчої влади. Семінар проведуть експерти Інституту Медіа Права, що мають практичний досвід у царині отримання інформації від органів влади та аналізу їх діяльності.

 

https://docs.google.com/document/d/1WkBxP-7chzLnTHFf5LZwYgUg1uPMs8XTwc2L9p0Qu9s/edit?hl=uk&authkey=CPu5y2w&pli=1

 


 

https://docs.google.com/document/d/1ghpSJHNfBVYhpCUm2h3tivK7jpWTLh1Zn7PYld3lMhY/edit?hl=uk&authkey=COrs2e0B&pli=1


Print Friendly, PDF & Email