Лют 132014
 

Після 2-х років з часу прийняття урядової постанови, що зобов’язувала міністерства створити реєстри (обліки) публічної інформації, у половині відомств вони досі відсутні. Відповідно до постанови «Про деякі питання обліку публічної інформації» №1277 від 2011 року, міністерства повинні були зробити це за три місяці.

Чому важливо, щоб такі обліки були оприлюднені на сайтах? По-перше, це дає можливість користувачу побачити, яку інформацію та конкретні документи, він може запитати та отримати в органі влади. По-друге, мінімізує витрати часу розпорядника інформації для надання відповідей та громадян для пошуку.

Опрацювання відповідей на надіслані запити про публічну інформацію з цього питання та аналіз офіційних веб-сайтів свідчить про такий стан функціонування реєстрів (обліків) публічної інформації.  Лише  у  8  міністерствах повноцінно створено та ведуться реєстри публічної інформації, відповідно до вимог законодавства. Це Міністерство екології та природних ресурсів,  Міністерство закордонних справ, Міністерство освіти і науки, Міністерство соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Міністерство охорони здоров’я, МВС.

У 5 міністерствах повідомили про проведення організаційно-технічних заходів щодо створення та забезпечення функціонування системи обліку публічної інформації. Представники 3 відомств зазначили, що всі документи розміщуються на сайті, зокрема в розділі «Нормативно-правова база». Хоча реєстрація та оприлюднення лише нормативно-правових актів не може вважатися повним виконанням норми Закону.

Є успішні практики ведення реєстрів. Електронні форми пошуку документів створено у Міністерстві охорони здоров’я, Міністерстві фінансів, Міністерстві юстиції. У решти міністерств обліки оформлено у формі doc, excel і т.д.

Позитивним прикладом є сайт  Міністерства охорони здоров’я, де  є два розділи:  реєстр документів (включає плани роботи відомства, звіти про діяльність, рішення колегії, накази, контактна інформація посадових осіб, пошук документів за реквізитами, тематичний каталог, бази та реєстри) та облік публічної інформації.

На сайті Міністерства освіти і науки документи класифіковані за типом (накази, відрядження, вхідні, вихідні і т.д.)  і роками, що теж полегшує пошук для користувача.

Створення обліку регламентовано окремим наказом у Міністерстві освіти і науки. Решта відомств керуються чинними законодавством і відомчими документами про організацію доступу.

Нагадаємо, створення реєстрів (обліків) публічної інформації передбачено ст. 18 Закону України «Про доступ до публічної інформації, постановою КМУ «Про деякі питання обліку публічної інформації» від 21 листопада 2011 року №  1277, п. 10 плану заходів Партнерство «Відкритий уряд».

Ст. 18 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» передбачає те, що документи, які знаходяться у суб’єктів владних повноважень, підлягають обов’язковій реєстрації в системі обліку, що має містити: назву документа; дату створення документа; дату надходження документа; джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; галузь; ключові слова; тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо);вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); форму та місце зберігання документа тощо.

Альона Садовська, Центр політичних студій і аналітики

 Print Friendly, PDF & Email