Лют 282013
 

В Києві відбулася всеукраїнська конференція «За прозору місцеву раду». Учасниками конференції стали депутати, помічники, журналісти, громадські діячі та представники влади. Ініціатори проекту «Статут громади – основа правового забезпечення доступу до публічної інформації на місцевому рівні», визначили цю конференцію як підсумок аналітичної діяльності по 45 найбільших міст України. Всім учасникам було запропоновано перейти до активної стадії громадського впливу на місцеву владу та внести свої пропозиції, як зробити місцеву владу прозорою, а для цього започаткувати ініціативу «За прозору місцеву раду!»

Відкрив конференцію керівник програми практичної політики Інституту Політичної Освіти Олександр СОЛОНТАЙ. Він відзначив, що Інститут реалізовує проект за підтримкиМіжнародного фонду «Відродження» і на цей момент завершено детальний аналіз статутів та регламентів. Також було проведено обговорення в регіонах, є випадки позитивної реакції місцевої влади. Все частіше на скриньку проекту prozorarada@gmail.com звертаються органи місцевого самоврядування, виявляють готовність співпрацювати. Івано-Франківська міська рада навіть надіслала подяку за надані пропозиції.

Сергій БОГДАНЕНКО, менеджер проекту, повідомив, що в усі 45 міст надіслано офіційні пропозиції до співпраці. Всі міста мають змогу отримати аналітичний матеріал та в робочому порядку, за допомогою експертів Інституту, здійснити виправлення статутів та регламентів. Ті ж міста, які уникнуть приведення у відповідність до Закону України «Про доступ до публічної інформації», будуть максимально висвітлюватись у  ЗМІ та притягнені до відповідальності через правоохоронні органи.

Директор Інституту медіа права Тарас ШЕВЧЕНКО,  дав свою характеристику впливу нового законодавства про доступ до публічної інформації. В своєму виступі він підкреслив, що рішення Конституційного суду на звернення Жашківської районної ради Київської області показує справжнє ставлення держави до готовності виконувати нове законодавство про доступ до публічної інформації. Інструменти захисту персональних даних використовують для уникнення розголошення найцікавіших даних. Незважаючи на пряму норму закону «Про доступ до публічної інформації» її ігнорують,  цитування закону уникають навіть суди, в тому числі Конституційний суд. Тарас ШЕВЧЕНКО також підкреслив необхідність посилення норм, щодо відкритості інформації про виділення земельних ділянок, використання майна, а також відповідальності, в тому числі скасування рішень ради які приймаються з порушеннями.

Вітальні слова від заступника Голови Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, народного депутата Олега СИРОТЮКА передав помічник Костянин КРАСОВСЬКИЙ, депутат Почаївської міськради. Від імені народного депутата він заявив, що тема конференції надзвичайно важлива для подальшої роботи народного депутата, а також комітету для підготовки майбутніх законопроектів,  а також запросив до співпраці всіх присутніх учасників.

Іванна ФЕДИНЧУК, експерт Інституту Політичної Освіти з доступу до публічної інформації привела цілу низку конкретних прикладів відсутності в громадян доступу до інформації, про що зазначено прямо в статутах та регламентах. Вона охарактеризувала найбільш проблемні моменти:

– доступ до засідань органів місцевого самоврядування;

– порушення строків оприлюднення прийнятих рішень;

– відсутність оприлюднення проектів рішень;

– оголошення одних питань для виборців, а реальний розгляд інших порядків денних;

– запровадження внутрішніх строків роботи з інформацією: одні строки для влади, інші для людей;

– відсутність доступу до протоколів, стенограм, результатів голосувань тощо.

Ситуацію з тотальними порушеннями нового законодавства місцевою владою підтвердив також Володимир ЩЕРБАЧЕНКО, Голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив. На прикладі відсутності доступу громадян до генеральних планів населених пунктів він показав наскільки закон розходиться з реальною практикою.

Народний депутат України Павло РІЗАНЕНКО в своєму виступі продемонстрував яскравий запис, в якому він показав наскільки «відкрито та гласно» працює місцева влада. Відео «Не хочу в камеру» було знято ще в часи депутатської діяльності в Броварській міськраді. З того часу багато чого було зроблено, і власне практичними кроками до успіху поділився Павло РІЗАНЕНКО. Місцева влада буде прозорою, треба тільки захотіти і витратити достатньо часу, але це варто зробити. «Для того щоб ознайомитися з генеральним планом, прийшлося стати народним депутатом», пожартував Павло РІЗАНЕНКО відповідаючи Ганні РОЖКОВІЙ з Центру громадянських свобод, яка наразі не може домогтися ознайомлення з цим же документом. Депутат закликав до консолідації всіх навколо забезпечення прозорості і висловив готовність долучатися на всіх рівнях.

Ольга СУШКО з Інституту медіа права запросила всіх до співпраці з Фондом захисту права на доступ до публічної інформації. Вона навела приклади, а також загальну ситуацію з роботою в судах. Крім того, вона наголосила на роботі мережі захисників доступу до публічної інформації та запросила до використання матеріалів, зразків позовів та інших документів, щоб разом відстояти наші права на інформацію.

Один з лідерів ГО «Рух добровольців «Простір свободи» Тарас ШАМАЙДА в своєму виступі запропонував максимально підняти питання доступу до результатів голосувань депутатів місцевих рад. І навіть запропоновував законопроектну ініціативу. Натомість експерт та аналітик Ярослав ЮРЧИШИН висловив побажання щодо широкої інформаційної кампанії, агромадський діяч Едуард КУРГАНСЬКИЙ запропонував, щоб ініціатива була не тільки неформальною групою, але й платформою для подальших дій змін в статутах та регламентах.

Закриваючи конференцію Олександр СОЛОНТАЙ запросив всіх до визначення критеріїв, навколо яких працюватиме ініціатива «За прозору раду», а Ліана МОРОЗ, яка представила програму «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження», відзначила що конференція стала чудовим прикладом синергії та взаємодії партнерів фонду, які відстоюють право на публічну інформацію, працюючи з різними аспектами і при тому гармонійно доповнювати одне одного.

 Організатори конференції висловлюють слова вдячності партнерам Інституту Політичної Освіти та Міжнародного фонду «Відродження», а саме Інституту медіа права, Центру громадянських свобод, Східноукраїнському центру громадських ініціатив, Центру політичних студій та аналітики, а також Комітетам ВРУ з питань свободи слова та державного будівництва і місцевого самоврядування, народним депутатам, які висловили готовність долучитися до подальшої роботи.

 Програма конференції

 Матеріали конференції

ДжерелоPrint Friendly, PDF & Email