Тра 062015
 

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Останні 2 місяці російські спецпідрозділи, які займаються інформаційною боротьбою в соцмережах, досягли відчутних успіхів в процесі блокування відомих українських блогерів та видань. Цей процес набув настільки великих масштабів, що мало не щодня ми чуємо нові повідомлення про блокування екаунтів впливових українських користувачів Facebook.

Український поет Андрій Бондар, голова Луганської ОДА Геннадій Москаль, народний депутат Борис Філатов, одна з найпопулярніших гумористичних спільнот “Баба і Кіт” і багато-багато інших людей та видань було заблоковано у Facebook протягом останніх тижнів. А видання Watcher.com.ua заблокували назавжди (але наш досвід показує, що з такими випадками можна боротись, тому в ближчі дні ми відновимо роботу сторінки Watcher у Facebook).

В березні українці зробили кілька відео-відповідей на російський пропагандистський ролик “Я русский оккупант”, які показували справжні наслідки від окупації росіянами сусідніх країн. Але багато цих відео були забанені в перші дні, а по деяких через скарги було піднято граничний допустимий вік до 18 років – це виключало можливість перегляду відео навіть для користувачів старших 18 років, якщо вони не залогінені в момент перегляду ролика на YouTube. Наприклад, така доля спіткала наші ролики, один з яких був забанений, а відновити його вдалось лише за кілька тижнів через особисті контакти в Google.

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Банять українців за будь-які дурниці. Наприклад, за цитування Шевченка “кохайтеся чорнобриві, та не з москалями”

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Або за поширення фото з надзвичайно успішним і популярним мемом #четамухохлов

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Мем дійсно популярний. Лише у Твітері за останні 15 днів понад 13 тисяч твітів з цим хештегом:

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Андрія Бондаря, наприклад, заблокували за поетичний флешмоб в продовження теми мему #четамухохлов:

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

За це ж заблокували сторінку сайту Watcher у Facebook:
Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Відбувається процес масового банення та блокування українських користувачів з великою аудиторією, які формують громадську думку.

Чому це легко зробити? Правила користування соцмережами та відеохостингами прописані в такий спосіб, що при бажанні можна мало не будь-яке повідомлення у соцмережі чи відеоролик звинуватити в їх порушенні. З того боку (в службі підтримки Facebook чи YouTube) ніхто в деталях розбиратись не буде. Є 20 заявок про порушення правил – заблокували. Спершу на день, потім на три, потім на сім днів, потім на місяць.

Чи можна оскаржити рішення? В більшості випадків оскарження ні до чого не призведе. Не відомо навіть, чи його взагалі хтось прочитає. Без запуску повноцінних представництв Facebook, Twitter чи YouTube – працювати дуже важко. Наприклад, якщо ви зайдете на офіційну сторінку компанії Facebook в однойменній соцмережі – fb.com/facebook, то вас автоматично перекине на російське представництво fb.com/FacebookRussia:

Watcher забанили у Facebook за #четамухохлов

Хоча навіть такі бідні і значно менші за Україну країни, як Сьєрра-Леоне, де лише третина населення володіє писемністю і в 25 разів менше користувачів Facebook, або Малаві, третя за бідністю країна в світі – мають свої окремі представництва хоча б на рівні офіційної сторінки.

В Україні є кілька ініціативних груп, які ставлять за мету відкриття в Україні представництва Facebook або принаймні закріплення за кимось з неросіян статусу офіційного представника. Ми теж активно працюємо в цьому напрямку.

Але поки що проблему блокування екаунтів доводиться вирішувати виключно через приватні контакти в офісах цих компаній.

В рамках Українського Кризового Медіа Центру відкрито службу екстренної допомоги для журналістів, ЗМІ, представників влади, громадських діячів, чиї екаунти або контент було заблоковано в соціальних мережах. Якщо з вами сталась така халепа – пишіть на UnBan@uacrisis.org.

 

ДжерелоPrint Friendly, PDF & Email