Вер 242011
 

Громадські організації розпочали системний моніторинг та формування рейтингів відкритості регіональних органів влади щодо надання публічної інформації на запити громадян.

У серпні 2011 року ВМГО «Демократичний альянс» разом з Центром політичних студій та аналітики подали до обласних державних адміністрацій та міських рад усіх обласних центрів по 5 запитів на інформацію з різних тем: декларації про доходи за 2010 рік голів міських та обласних держадміністрацій, стан підготовки шкіл до нового навчального року та запити щодо цін на товари та послуги, які закуповують регіональні управління освіти для забезпечення життєдіяльності шкіл свого регіону.
Перший рейтинг мав на меті лише оцінити, як регіональні органи влади відповідають на запити громадян, не враховуючи інших складових Закону «Про доступ до публічної інформації»: пасивний доступ до інформації, надання у приміщенні державного органу місця для ознайомлення з документами, розцінки за копіювання документів та ін.
Рейтинг формувався за 5 критеріями оцінки: 0 балів – не відповів взагалі, 1 бал – відповів, але невчасно та не надав відповіді по суті (або безпідставно відмовив), 2 бали – відповів, вчасно, але не надав відповіді по суті (або безпідставно відмовив), 3 бали – відповів, вчасно і по суті, але не в повному обсязі, 4 бали – відповів, вчасно, по суті та в повному обсязі.
За результатами даного дослідження аутсайдером рейтингу серед міських рад України стала Хмельницька міська рада (1,60 бали), а серед обласних державних адміністрацій це місце поділили Кіровоградська, Запорізька, Закарпатська та Рада міністрів АР Крим (по 2, 40 бали). Водночас лідерами рейтингу, набравши по 4 бали, стали 12 ОДА, серед них: Черкаська, Херсонська, Харківська, Тернопільська, Сумська, Полтавська, Київська, Івано-Франківська, Житомирська, Донецька, Волинська та Вінницька. Серед міських рад України лідирують: Черкаська, Харківська, Тернопільська, Сумська, Полтавська, Кіровоградська, Київська, Івано-Франківська, Закарпатська, Житомирська, Донецька, Дніпропетровська, Волинська, Вінницька (по 4 бали).
«Рейтинг мав на меті вказати на слабкі місця у роботі органів державної влади, що лише починають входити у повноцінний процес впровадження Закону «Про доступ до публічної інформації». Зараз місцеві органи влади отримали повний інструментарій для роботи із Законом, і  наступні наші рейтинги можуть продемонструвати суттєве покращення їхньої діяльності. Лише у випадку, якщо і надалі не відбуватиметься позитивних змін, зможемо говорити про певну негативну тенденцію їхньої роботи», – запевнив Віктор Таран, Центр політичних студій та аналітики.
«Підсумки першого рейтингу свідчать про досить високий рівень готовності органів влади до виконання закону. Порівняно із станом чотири місяці тому, спостерігається позитивна тенденція. Незважаючи на наявність все ще значної кількості областей, у яких є проблеми із відповідями на запити, ми сподіваємось, що оприлюднення рейтингів сприятиме покращенню загальної ситуації. Окрім того, це можливість привернути окрему увагу до порушників Закону «Про доступ до публічної інформації» з боку відповідних контролюючих державних органів та громадських діячів», – переконаний Андрій Сидоренко, ВМГО «Демократичний Альянс».
Запити на інформацію, на основі яких формується рейтинг, подаються насамперед з метою отримання інформації, яка лежить в основі вирішення нагальних суспільно-політичних  проблем.
Формування рейтингів відбувалося в рамках Партнерства «Новий громадянин». Планується проводити такі рейтинги періодично, дані яких будуть постійно поновлюватись та публікуватись.
Партнерство «Новий громадянин» – це коаліція громадських організацій, однією з основних цілей якої є сприяння реалізації Закону «Про доступ до публічної інформації», у тому числі шляхом навчання державних службовців, освіти громадян та захисту їхніх інтересів.

Рейтинг виконання Закону

 

http://newcitizen.org.ua/news/oprilyudneno-pershiy-gromadskiy-reyting-vidkritosti-regionalnih-organiv-vladiPrint Friendly, PDF & Email