Вер 272013
 

Ігнорування запитів громадян та надання неповної інформації органами влади залишаються найпоширенішими практиками порушення закону про Доступ в Україні. Ситуацію ускладнює небажання парламентарями приймати необхідні законодавчі норми, зокрема зміни, передбачені проектом закону № 0947. Такі експертні висновки були озвучені представниками громадськості під час прес-конференції в агенції УНІАН, у п’ятницю 27 вересня 2013 року присвячену Всесвітньому Дню Права Знати.

«Майже три роки діє закон про Доступ, але й надалі продовжується невиконання його норм чиновниками. За результатами моніторингу прозорості органів влади та місцевого самоврядування, який вже три роки здійснює Центр Політичних Студій та Аналітики, третина міських рад невеликих міст та п’ята частина райдержадміністрацій ігнорують запити від громадян або надсилають неповні відповіді. Більше того, існує чітка тенденція – чим менше місто, в якому розташований орган влади, тим більше шансів, що відповідь не буде надана», – прокоментував ситуацію Віктор Таран, Директор Центру Політичних Студій та Аналітики.

В той же час, про практику застосування закону журналістами сказала Наталя Соколенко, учасниця руху “Стоп цензурі!”: «Крупну рибу» упіймати на гачок Закону про доступ до публічної інформації ” в Україні неможливо. Великі держпідприємства на зразок «Нафтогазу» та «Укравтодору» надсилають відписки у відповідь на інформаційні запити. Така ж практика і зі сторони служб найвищих посадовців та народних депутатів. Водночас, нижча і середня ланка посадовців відповідає на запити змістовно, чим допомагає швидко отримувати інформацію і часто розв’язувати проблеми героїв журналістських матеріалів”.

Від імені Відкритої Громадянської Платформи Наталія Соколенко також наголосила на важливості прийняття Парламентом двох законопроектів №2012а та №2207, покликаних надати доступ громадськості до інформації про те, як витрачаються гроші платників податків.

Зі свого боку, представник держави в особі Дениса Іванеска, керівника Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України наголосив, що в порівнянні із іншими країнами, де активно діє закон про Доступ: «Запити на інформацію стали чи не найшвидшою послугою, яку нині надає держава Україна. І до того ж –  найбільш сучасною. Адже відповідь на кожен другий запит надається через електронну пошту, а 93% запитувачів отримують відповіді за 5 днів. Доступ до публічної інформації – це сучасна історія успіху. Влада, опозиція і громадські активісти спільно зробили корисну справу для країни, яка вивела нас в світові лідери за рівнем реалізації «права знати».

Отримати доступ до інформації та відстояти свої права можна через суд: «Практика застосування законодавства про доступ до інформації не виникне автоматично. Щоб отримати суспільно важливу інформацію часто доводиться звертатися до суду та проводити адвокаційні кампанії. Досвід проведених судових справ показує, що досягнути успіху реалістично. Ми закликаємо громадян, а особливо журналістів, бути активними і захищати своє право знати», – зазначила Тетяна Олексіюк, юрист Інституту Медіа Права.

Парламентський контроль за дотриманням права людини на Доступ до інформації здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. За словами Олександра Павліченка, Представника Уповноваженого з питань доступу до публічної інформації і захисту персональних даних: «Закон спрямований на побудову діалогу між органами влади і суспільством, яке хоче знати, як і над чим працює влада, і вимагає від влади прозорості в її діях, рішеннях та діалозі з громадою. Одними із найбільших проблем дотримання прав на інформацію є неузгодженість Закону «Про доступ до публічної інформації» із Законом «Про захист персональних даних», а також існування переліків службової інформації, особливо випадки, коли запитувана інформація автоматично заноситься в такий перелік і, відповідно, стає недоступною».

На прес-конференції Віктор Таран оголосив результати рейтингу виконання закону Про доступ до публічної інформації місцевими органами влади, складений експертами ЦПСА за результатами річного громадського моніторингу з 2012 по 2013 рік.

Рейтинг регіональної відкритості

ЛІДЕРИ ВІДКРИТОСТІ ЛІДЕРИ ЗАКРИТОСТІ

І місце – Харківський регіон (3,83);

ІІ місце – Дніпропетровський та Запорізький

регіони (3,8)

ІІІ місце – Полтавський регіон (3,6)

І місце – Тернопільський(2,61)

ІІ місце – Закарпатський (2,71)

ІІІ місце – Одеський(2,89)

Рейтинг відкритості органів влади

Облдержадміністрації

І місце – Сумська ОДА (4,98)

губернатор Юрій Чмир;

ІІ місце – Запорізька ОДА (4,68)

губернатор Олександр Пеклушенко;

ІІІ місце – Тернопільська ОДА (4,67)

губернатор Валентин Хоптян.

І місце – Чернівецька ОДА (2,74)

губернатор Михайло Папієв

ІІ місце – Рада Міністрів АРК (3,13)

голова Анатолій Могильов

ІІІ місце – Житомирська ОДА (3,14)

губернатор Сергій Рижук

Міські ради обласних центрів

І місце – Сумська міська рада (4,68)

мер міста Мінаєв Геннадій

ІІ місце – Запорізька міська рада (4,51)

мер міста Сін Олександр

ІІІ місце – Хмельницька міська рада (4,34)

мер міста Мельник Сергій

І місце – Івано-Франківська міська рада (2,65)

мер міста Віктор Анушкевич

ІІ місце – Дніпропетровська міська рада (2,72)

мер міста Іван Куліченко

ІІІ місце – Сімферопольська міська рада (2,91)

мер міста Віктор Агеєв

Також експерти Центру Політичних Студій та Аналітики визначили найзакритіші теми, на які місцеві чиновники з найбільшою неохотою дають відповіді:

  1. Забезпечення органами місцевої влади мовних прав громадян України.

  2. Процедури проведення державних закупівель.

  3. Оздоровлення дітей.

  4. Декларації державних службовців.

  5. Фінансування медичної галузі, зокрема кількості грошей витрачених на закупівлю ліків для хворих на ВІЛ/СНІД, гепатит та онкохворих.

Наприкінці прес-конференції Віктор Таран сказав, що Центр Політичних Студій та Аналітики оголошує конкурс історій успіху найкращого використання Закону про Доступ серед громадян, громадських активістів та журналістів. Результати конкурсу будуть узагальнені та оголошені у січні 2014 року, до третьої річниці прийняття Закону Про доступ до публічної інформації.

Детальніше з умовами конкурсу можна буде ознайомитися на сайтах Центру Політичних Студій та Аналітики (www.cpsa.org.ua) та сайті Прозора бюрократія – Все про доступ до публічної інформації в Україні (www.access-info.org.ua).

Проект здійснюється за підтримки Офісу Ради Європи в Україні Програми “Сприяння європейським стандартам в українському недійному середовищі” за фінансової підтримки Уряду КанадиPrint Friendly, PDF & Email