Жов 202011
 

Письменник, поет і публіцист Сергій Жадан розповів Партнерству «Новий громадянин» про те, що ніколи раніше не замислювався над питаннями доступу до публічної інформації: «От Ви запитали, і я усвідомив, що це, дійсно, є порушенням моїх прав. Я думаю, що багато хто, якщо добре подумає, такі випадки в своїй практиці пригадає».

Про складність отримання інформації від влади
Ми робили нещодавно фестиваль «Акумулятор», і нам заборонили проведення вуличного рок-концерту. До нас були телефонні дзвінки з міліції, і вони говорили, що у них на руках заборона, яка надійшла з Департаменту культури. Натомість, сам Департамент культури стверджував, що жодної заборони немає. Власне, як постфактум, після проведення фестивалю, ми зробили офіційний запит до Департаменту культури з проханням пояснити, чи була заборона. Вони нам офіційно сказали, що заборони не було, і повідомили, що ми самі винні в тому, що концерт не відбувся, і назвали «ліві» якісь причини, яких насправді не було.
Про рівень довіри громадян до влади
Влада, яка хотіла б викликати довіру громадян, і прагнула б зростання цієї довіри, мусила б, навпаки, піти на контакт, спробувати переговорити, спробувати домовитися, спробувати знайти якусь точку перетину. Але їм це непотрібно, вони просто не звикли так працювати. В їхній крові сидить бажання щось заборонити, щось недоговорити, заховати якусь інформацію, залишити щось в тіні… Я думаю, це в крові цієї влади. І, щоб це змінити, жодні закони не допоможуть, потрібно міняти всю систему, всю структуру, інакше нічого не вийде.
Про найактуальніші питання
От, власне, мене найбільш й цікавить питання фінансової прозорості. Це така річ, яку найбільше намагаються затінити, приховати від населення, але яка є найбільш показовою. Я думаю, якби суспільство, громадяни країни напевне знали про фінансові потоки, які проходять через владні коридори, я думаю, ставлення громадян до влади було б більш жорстким. Мені б хотілося знати, за які такі гроші Президент України купує собі нові гелікоптери, і скільки витрачають наші депутати підчас своєї літньої відпустки?
Про непрозорість очевидних речей
Тобі в повсякденному житті здається, що ситуація прозора, що вона така, якою має бути, і не може бути інших варіантів. А потім ти починаєш думати, і якість речі, які тобі здавалися очевидними, стають менш очевидними. От, скажімо, бачите, я навіть і не думав, що моє право на доступ до інформації хтось порушує. Насправді, більшість інформації, яка мені потрібна, є доступною. Але, коли починаєш до цього ретельно ставитися, то виявляється, що ні… От я сподіваюся, що це інтерв’ю багато кого змусить замислитися про те, чи все люди знають з того, що вони хотіли б знати!

http://newcitizen.org.ua/video/sergiy-zhadan-ya-navit-nikoli-ne-zamislyuvavsya-shcho-moie-pravo-na-informaciyu-htos-porushuiePrint Friendly, PDF & Email

  2 коментарі to “Сергій Жадан: «Я навіть ніколи не замислювався, що моє право на інформацію хтось порушує!» + відео”

 1. Извините, у вас закончились темы? Или ви эту чушь опубликовали за деньги? Нехорошо это! :(

 2. Шановний Дмітрій!
  Мені дуже прикро, що ця публікація навіяла Вам такі думки. :(
  Спішу Вас запевнити, що теми у “ПЗ” не закінчились, і портал не має жодних грошових стосунків а ні з паном Сергієм Жаданом, а ні з “Партнерством Новий громадянин”,
  Ця публікація викликана бажанням адміністрації порталу дати нашим відвідувачам найбільш повну та рельєфну картину стану справ з доступом до інформації в Україні та світі.
  Пан Сергій Жадан,– культова постать. До нього прислухається значна кількість українського люду. “Партнерство Новий громадянин”,– нова, але достатньо “розкручена” у ЗМІ, громадська ініціатива. Яка, зокрема, має доступ до інформації за один з головних напрямків своєї діяльності.
  От ми й оприлюднили цей матеріал, аби, як казав цар Пьотр І, “… каждоґо всєму сообщєству відна била!”