Вер 192013
 

Законодавство про державні закупівлі має передбачати обов’язкове оприлюднення текстів закупівельних контрактів на офіційному веб-порталі про державні закупівлі, вважає директор Центру політичних досліджень і аналітики Віктор Таран.

“Якщо ми говоритимемо про зміни до закону про здійснення державних закупівель, то ми пропонували б зобов’язати замовників оприлюднити субпідрядників, які отримують понад 25% загальної вартості закупівлі, запровадити обов’язкове оприлюднення текстів закупівельних контрактів на офіційному веб-порталі щодо державних закупівель, запровадити обов’язкову перевірку замовником наявності зв’язків між учасниками торгів”, – сказав він на прес-конференції в агентстві “Інтерфакс-Україна” в четвер.

Експерт також вважає за необхідне “запровадження заборони на участь у державних торгах осіб, які пов’язані з представниками замовника, запровадження реєстру недобросовісних постачальників (ті фірми, які між собою домовлялися)”.

В.Таран вважає, що найбільш серйозні порушення під час проведення тендерів фіксуються у сфері забезпечення харчуванням у дитячих навчальних закладах, а також у сфері охорони здоров’я, зокрема під час закупівлі вакцин.

Водночас він наголосив: “Немає чемпіонів за галузями, усе йде рівномірно, крадуть скрізь”.

Як розповів В.Таран, на місцевому рівні під час проведення держзакупівель існують стандартні схеми: лобіювання чиновниками (депутатами місцевих рад) власного бізнесу, змова сторін (“одна або декілька фірм домовляються, з певною ціною виходить декілька учасників, інших просто не допускають, вони домовляються, ціна, як правило, завищена”), а також схема, за якої фірма виходить на торги, виграє тендер, а потім набирає субпідрядників.

Водночас він зазначив, що за три роки моніторингу ситуації з держзакупівлями, який проводить Центр політичних студій та аналітики, експерти дослідили торги на суму майже 1 млрд грн і виявили численні порушення.

“Лише п’ятьох чиновників було звільнено, а всі кримінальні провадження, які відкривали, певним чином затухають”, – сказав експерт.

У свою чергу народний депутат (фракція “Батьківщина”) Андрій Пишний заявив: “Усупереч величезній кількості законодавчих актів, які мали б регулювати систему державних закупівель, усупереч цій величезній законодавчій базі, у нас є на сьогодні ось це (факти порушень під час держзакупівель – ІФ)”.

Він скаржиться на те, що велика частина інформації стосовно системи державних закупівель є непрозорою.

“У віснику публікується лише попередня заявка, результати тендера – ні. Добитися від фінансової інспекції конкретного результату? Ми отримуємо відповіді про те, що, виявляється, фінансова інспекція не має відповідного підзаконного акта щодо порядку здійснення органами державного фінансового контролю перевірки цієї закупівлі“, – сказав А.Пишний.

Він упевнений, що ухвалення закону про відкритість використання публічних коштів (№2012а) дасть змогу уникнути частини корупційних угод під час проведення тендерів.

“Це – законопроект, який реально спрямований на подолання та скорочення обсягів корупційних угод у сфері державних закупівель”, – додав депутат.

Джерело

* * *

Довідково:
Стаття 6. Публічна інформація з обмеженим доступом

5. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.Print Friendly, PDF & Email