Січ 272012
 

27 січня у рамках прес-конференції громадські експерти презентували результати досліджень щодо виконання посадовцями норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» у 2011 році.

За даними Українського незалежного центру політичних досліджень закон про доступ до інформації виконується центральними органами виконавчої влади тільки на 50%. «Громадяни переважно можуть отримати інформацію через інформаційний запит, але не можуть повноцінно це зробити через офіційний сайт органу або реєстр публічної інформації, – зазначає експерт центру Максим Лациба. –  Головним винуватцем такої ситуації є Кабмін, який досі не ухвалив усі необхідні законодавчі акти та не проявив належної уваги імплементації закону».

Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права: «Протягом останніх місяців з’явилися негативні приклади судових рішень, у яких судді відстоюють інтереси влади і нехтують Законом «Про доступ до публічної інформації». Судді широко застосовують законодавство про захист особистого життя і при цьому ігнорують прямі норми щодо відкритості інформації про високопосадовців та про розпорядження бюджетними коштами. Такі приклади незбалансованого тлумачення законодавства можна побачити не лише у постановах місцевих судів (наприклад, справа журналіста Сергія Лещенка проти Вишгородської райдержадміністрації), а й у рішенні Конституційного Суду України (справа щодо офіційного тлумачення положень частин 1, 2 статті 32, частин 2, 3 статті 34 Конституції України; рішення від 20 січня 2012 року)».

Ситуацію з виконанням ЗУ «Про доступ до публічної інформації» на місцевому рівні прокоментував директор Центру політичних студій та аналітикиВіктор Таран«За результатами моніторингу, який проводився з липня 2011 року, більшість місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування формально виконали норми Закону. Проте виконувати закон у повному обсязі їм заважає недостатнє бюджетне і матеріально-технічне забезпечення – Кабмін та Держказначейство й досі не вирішили питання, як організувати оплату запитувачами за копії документів, які вони просять надати».

За результатами моніторингу відкритості органів влади щодо надання публічної інформації визначені «найкращі» та «найгірші» органи місцевої влади, яких громадськість відзначила дипломами у наступних номінаціях:

·       Найкраща міська рада і перше місце в номінації «Прозорість року» – Вінницька міська рада.

·       Найгірша міська рада і перше місце в номінації «Таємна бюрократія» – Тернопільська міська рада.

·       Найкращими ОДА в номінації «Прозорість року» є Тернопільська та Херсонська.

·       Найгіршими ОДА в номінації «Таємна бюрократія» стали Одеська та Луганська.

·       У номінації «Найкраще представлення в мережі Інтернет» перемогли сайти ПолтавськоїХарківської та Хмельницької ОДА та Київської МДА.

·   У номінації «Найгірше представлення в мережі Інтернет» перемогли сайти Одеської ОДА та Донецької міської ради.

 

Прес-конференція 27 січня: Доступ до інформації чи чиновницька профанація?

             


Print Friendly, PDF & Email