Лип 052011
 

Найвищі чиновники Кременчуцької мерії вдаються до маніпуляцій замість того, щоб виконувати Закон «Про доступ до публічної інформації»

Уявіть собі картину: ви прийшли на зустріч з кандидатом в мери. Очікуєте від нього розповіді про те, як зміниться ваше життя і життя ваших сусідів в разі його приходу до влади. І раптом… кандидат починає у всіх присутніх перевіряти паспорти. А потім ще й поради давати: «Ти, Петренко? Так у тебе прізвище якесь не таке! Треба змінити!. А ти, чому досі Горська – виходь заміж, може це тебе врятує»

Нісенітниця? Так. Така поведінка кандидата неможлива апріорі. Бо люди ж хоче опинитися при посаді. Чому ж тоді мер Кременчука Олег Бабаєв та його найближче оточення дозволяють собі ігнорувати свій найперший обов’язок – звітуватися перед громадою після виборів? Принаймні пояснити громаді, з яких причин окремим наближеним «до тіла» особам вони лобіюють знижки на мільйони?

Минулого тижня Медіа-центр «Репортер» направив міському голові Олегу Бабаєву запитання, які стосувались одного з проекту рішень, що виносяться на сьогоднішню сесію Кременчуцької міськради. Йдеться про те, що плату за землю для окремих, найбільш прибуткових фірм міста, пропонують знизити. В той час, як усім іншим підприємцям влада з початку року підняла ціну на комунальну землю в рази.

Ми запитували три речі: чому чиновники міськвиконкому пропонують депутатам таке рішення?
Чи порахували вони, скільки грошей недоотримає міський бюджет в разі прийнятого рішення?
І чи повідомили вони міській громаді, що хочуть позбавити її коштів?

Знаєте, яку відповідь ми отримали? «Уважно вивчивши Ваш запит на отримання інформації Кременчуцька міська рада не може надати зазначену в запиті інформацію». Чому? Може, це державна таємниця? А чи розголошена інформація становитиме загрозу територіальній цілісності держави? Ні! Логіка чиновників проста, як двері: ваша громадська організація не значиться в нашому реєстрі і це «ставить під сумнів законність звернення» (?!) І ще пан Погрібний, перший заступник мера Кременчука, докладно розповідає нам, що ми мусимо змінити назву своєї організації (?!!). А оскільки досі ми цього не зробили, то відповісти нам він ризикнути не може (?!!!)

Ви про знижки на мільйони? А де ваш паспорт?!
(Повний текст відповіді за підписом першого заступника міського голови Кременчука Андрія Погрібного дивіться в прикріпленому файлі).

Як то кажуть, без коментарів. На таке нахабне нехтування законом, напевне, аж ніяк не розраховували ті автори закону, які так ретельно по перекривали усі можливі для бюрократів шпаринки. Судіть самі: закон «Про доступ до публічної інформації» передбачає дуже прості і зрозумілі речі:

– влада підзвітна громаді, яка їй цю владу довірила;
– кожен громадянин України, чи кожна юридична особа (тобто підприємство, установа чи організація) і кожна громадська організація (навіть якщо вона не зареєстрована взагалі) має право з’ясувати будь-яку потрібну для себе інформацію про діяльність влади;
– влада не має права ігнорувати ці звернення чи вдаватися до бюрократичної тяганини, а мусить в максимально короткий строк – 5 днів – дати відповідь по суті;
– запит складається в довільній формі, може бути усним чи письмовим і повинен окрім суті запитання – містити назву організації та засоби зв’язку з нею (аби ж знати, куди відповідати).

Усе. Вимоги чіткі, зрозумілі й обов’язкові до виконання. Але це в тому разі, якщо до влади приходять розумні, чесні й компетентні люди. Яким нічого приховувати і які вважають, що вони – слуги народу й прагнуть зробити щось хороше для тих людей, які довірили їм владу.

А якщо у чиновників інші мотиви? Що їм лишається робити, як не клеїти дурня?

Медіа-центр «Репортер» повторно звернувся до мера Кременчука з тими ж самими запитаннями. Шановні читачі! Якщо вам також цікаво, чому кременчуцькі можновладці вирішили зробити знижки на мільйони для окремих осіб, просимо вас також при нагоді запитати це у мера Олега Бабаєва або направити йому аналогічний запит.

Адреса мерії: 39605 площа Перемоги, 2, м.Кременчук. Міському голові Бабаєву Олегу Мейдановичу

Про суть проблеми дивіться: Знижки на мільйони для найбагатших

Текст повторного звернення такий:

“Повторно звертаюся до Вас від імені Кременчуцької міської громадської організації «Медіа-центр «Репортер» з проханням надати інформацію відповідно до ст. 34 Конституції України, ст. 5 Закону «Про інформацію» та ст.ст. 3, 4, 13, 14, 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що становить суспільний інтерес.
На VIII сесію Кременчуцької міської ради VI скликання фахівцями управління земельних ресурсів міськвиконкому підготовило проект рішення до питання 15 порядку денного, яким передбачається внести зміни до попередніх рішень міської ради, зокрема, знизивши орендну плату за користування комунальною землею з 5 до 3% від грошової оцінки землі щорічно для Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька торгова гільдія», як сказано в проекті рішення, «для експлуатації та обслуговування торговельного павільйону по вул.Свердлова, 2».

Прошу надати відповідь на такі питання:

1. Про яку площу торгівельного павільйону по вул.Свердлова, 2 йде мова в проекті рішення сесії? Яку площу земельної ділянки для експлуатації павільйону по вул.Свердлова, 2 Товариство з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька торгова гільдія» орендує у міської громади міста Кременчука?

2. Який вид діяльності передбачено вести у цьому торговому павільйоні та кому належить цей павільйон?

3. Яку суму коштів недоотримає міський бюджет, якщо запропонований проект рішення буде прийнято сесією міської ради?
(Прошу вказати суму коштів
1) яку має сплатити ТзОВ «Кременчуцька торгова гільдія» до міського бюджету за експлуатацію та обслуговування торгівельного павільйону по вул.Свердлова, 2 в разі сплати орендної плати в розмірі 5% від грошової оцінки землі за 2011 рік;

2) суму коштів, яку вже сплатило ТзОВ «Кременчуцька торгова гільдія» до міського бюджету за експлуатацію та обслуговування торгівельного павільйону по вул.Свердлова, 2 і за який період?

3) суму коштів, яку сплачуватиме ТзОВ «Кременчуцька торгова гільдія» за експлуатацію та обслуговування торгівельного павільйону по вул.Свердлова, 2 в разі зменшення орендної плати за землю до 3% від грошової оцінки землі за період 5 липня 2011 року по 31 грудня 2011 року.

4. Прошу вказати причини підготовки проекту рішення, яким передбачається внести зміни до попередніх рішень міської ради, зокрема, знизивши орендну плату за користування комунальною землею з 5 до 3% від грошової оцінки землі щорічно для Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька торгова гільдія», а також юридичні підстави прийняття такого рішення (прошу вказати конкретний пункт закону чи рішення міської ради, який передбачає можливість зниження орендної плати за землю для експлуатацію та обслуговування торгівельного павільйону по вул.Свердлова, 2 із 5% до 3% орендної плати.

5. Відповідно до пункту 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Прошу вказати, чи була дотримана ця вимога закону при підготовці проекту рішення щодо зниження орендної плати для Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька торгова гільдія»? Яким саме чином було забезпечено поінформованість громади міста Кременчука стосовно суті проекту рішення та економічних наслідків для бюджету міста?

6. Прошу вказати прізвища, імена, по батькові засновників та власників Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька торгова гільдія».

Відповідь на запит прошу надіслати в передбачений законом термін.
Принагідно зауважу, що Кременчуцька міська громадська організація Медіа-центр «Репортер» діє в місті з 2003 року. Зареєстрована відповідно до чинного законодавства, має статус юридичної особи, не перереєстровувалась і не змінювала своєї назви протягом усього періоду діяльності. Ідентифікаційний код 26399525.

Відповідно до статуту, засновниками Кременчуцької міської громадської організації «Медіа-центр «Репортер» є журналісти. Тому в попередньому запиті окрім юридичної назви організації вказаний основний напрямок її діяльності.

Водночас Закон України «Про доступ до публічної інформації» та інше законодавство України не надає права чиновникам місцевого самоврядування вибірково ставитися до громадян та юридичних осіб, що мають право на доступ до публічної та суспільно важливої інформації. Ст. 12 Закону передбачає, що запитувачами інформації можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, і навіть громадські організації без статусу юридичних осіб.

А ст.19 вищезазначеного закону передбачає довільну форму складання запиту.
Крім того, як міський голова, так і його підлеглі чиновники Кременчуцької міської ради та виконавчого комітету є підзвітними та підконтрольними територіальній громаді міста Кременчука, яка делегувала їм повноваження здійснювати управління життєдіяльністю міста на певний термін і має право впевнюватись у тому, що чиновники працюють на користь міста, а не на шкоду йому.

Тому першу відповідь, направлену на мій запит за підписом Вашого першого заступника А.М.Погрібного вважаю формальною відпискою, а не відповіддю по суті. В разі подальшого ухиляння від надання відповіді по суті буду змушена оскаржувати Ваші дії в організаціях, що здійснюють державний та громадський нагляд за виконанням закону.

Відповідь в передбачений законом термін прошу надати в письмовому вигляді”.

(Далі вказується назва організації та контакти для відповіді).

P.S. Цікаво, хто запевнив пана Погрібного, що він, нехай навіть чиновник найвищого рангу, має право надавати відповідь від імені усієї міської ради?

Як тут не згадати Людовика XIV з його легендарною фразою «Держава – це Я!».

Судячи з усього, в мерії працюють юристи, рівню кваліфікації може позаздрити будь-який нардеп :) А чи юристи взагалі відсутні?

Юлія Билина

http://rkr.in.ua/699-vi-pro-znizhki-na-mlyoni-a-de-vash-pasport.htmlPrint Friendly, PDF & Email